مراحل تولید

ایده پردازی

 

ایده (انگاره یا طرح)در حقیقت یک طرح ذهنی است. شاید بتوان ایده دادن را اولین گام برای حل یک مشکل یا برآورده کردن یک نیاز دانست. به عبارت دیگر ایده ساده‌ترین راه حلی است که انسان در برابر یک مساله یا نیاز به آن فکر می‌کند. هر چند می‌توان یک ایده را بسط داد و پیچیده کرد.منظور از ایده پردازی، تفکر همراه با خلاقیت است. ایده پردازی باید همراه با مهارت و توانمندی‌هایی باشد که از جمله آنها توانایی و مهارت بارش مغزی و تفکر خلاق است. با توجه به هر موضوعی ایده پردازیدر خصوص آن موضوع نیاز مبرم به این دارد که طراح یا ایده پرداز به تمام جوانب موضوع اشراف داشته باشد و از امکانات و توانایی هایی که در حوزه کاربری موضوع می باشد اطلاعات کامل داشته باشد.
مثلا در حوزه چاپ باید با انواع چاپ ، ماشین آلات مختلف ، سبک های مختلف و سایزهای مختلفی که این عمل را انجام میدهند آشنایی داشته باشد با روشهای قالب زنی، ماشین آلات صحافی و ماشین آلات مختلف برای انواع روکش های سلفون ، یو وی و . . . آشنایی داشته باشد.
یکی دیگر از مسائلی که در حیطه ایده پردازی باید نسبت به آن اشراف داشته باشد این است که بازار هدف را خوب بشناسد و موارد مشابه را در نظر داشته و نسبت به مشتریان اطلاعاتی کسب نماید.
در حوزه ایده پردازی باید مشتری نهایی ( خریدار محصول ) در نظر گرفته شود. گاهی اوقات سفارش دهنده نظریاتی دارد که به علایق شخصی¬اش ربط پیدا میکند، وهیچ کمکی به بهبود طرح نمی کند، اینجاست که طراح با توجه به تخصص و شناختی که نسبت به موضوع دارد باید تشخیص بدهد که از پیشنهاد سفارش دهنده استفاده کند یا اینکه به مشتری نهایی ( خریدار محصول ) توجه نشان بدهد.

شروع طراحی

 

برای شروع طراحی اولین گام این است که با توجه به ایده مطرح شده تشخیص داده شود، محیط اجرای طرح ( نرم افزاری که باید مورد استفاده قرار گیرد) چه محیطی باشد. یکی از مهم ترین مسائل در حوزه چاپ این است که طراح نرم افزار مناسب برای انجام سفارش را انتخاب نماید. و از مهمترین ظرفیت های ما این است که با اکثر نرم افزارهای کاربردی حوزه چاپ و نشر آشنایی کامل داریم و بر اساس نیاز پروژه نرم افزار مورد نیاز را انتخاب کرده و طراحی شروع می شود.
قابل ذکر است، گاهی شرکت هایی هستند که طراحی استخدام می نمایند که به یک یا دو نرم افزار کاربردی حوزه چاپ آشنایی دارد و این اتفاق سبب می شود تا گاهی اوقات از نرم افزاری استفاده شود که مناسب برای اجرای پروژه نیست.

اتمام و تایید پروژه

 

پس از انجام طراحی، بسته به نوع سفارش اتفاقات مختلفی می افتد تا طرح به تصویب برسد. در صورتی که طرح پوستر تبلیغاتی باشد با چاپ پوستر بصورت رنگی و بررسی ابعاد و میزان تاثیر گذاری طرح بر بیننده توسط اعضای گروه طراحی و سپس سفارش دهنده و مشاورانش، اصلاحاتی پیشنهاد می شود و پس از انجام اصلاحات سفارش تحویل مشتری می شود.
گاهی اوقات سفارش مشتری بسته بندی محصول می باشد که معمولا با ساخت ماکت و بررسی ابعاد و جوانب طرح توسط تیم طراحی، مشتری و مشاورانش به نتایجی منتهی می شود و پس از اعمال اصلاحات به نتیجه نهایی رسیده و محصول قابل چاپ و تولید می شود.
در طراحی بسته بندی ساخت ماکت بسیار اهمیت دارد چرا که گاهی اوقات پس از ساخت ماکت مشکلات طرح نمایان می شود و طرح دستخوش تغییراتی می شود تا کاربردی و قابل اجرا شود.